top of page

Group

Public·66 members
Anatoly Uvarov
Anatoly Uvarov

Beyaz Gurultu White Noise Kolik Bebek


Bebekler uyurken vücutları büyüme hormonu salgılar ve enerji depoları yenilenmeye başlar. Bu açıdan anne ve babalar bebeklerin sağlıklı bir uyku düzeni oluşması için farklı yöntemler denemektedirler. Bu yöntemlerden biri de beyaz gürültü, white noise olarak bilinen ve anne karnındaki seslere benzer çeşitli uğultu sesleri kullanılarak gerçekleştirilen uyutma ve sakinleştirme yöntemidir.
Beyaz Gurultu White Noise Kolik BebekWhite noise, farklı frekanstaki seslerin birleşmesi ile oluşan ve sürekli devam eden sesler bütünüdür. Yeni doğan bebeklerin uykuya dalmalarını kolaylaştıran anne karnındaki sese benzer bir ses sunar. Böylelikle bebeklerin sakinleşmelerini sağlar. Birçok ebeveyn bu seslerin yatıştırıcı özelliğinden yararlanarak bebeklerine dinletir ve uyumalarına yardımcı olur.


Beyaz gürültü white noise 20 bine yakın ses frekansının bir araya gelmesiyle oluşur. Bu açıdan beyaz gürültü durumu renklerde meydana gelen duruma benzer. Bu doğrultuda beyaz ışığın içerisinde tüm renkleri barındırması gibi beyaz gürültü white noise birden fazla frekansın bir araya gelmesiyle sabit bir sesin oluşmasını ifade eder. Sürekli aynı frekansta duyulan sesler de beyaz gürültü white noise olarak adlandırılır.


White noise sesleri anne karnındaki seslerle neredeyse aynı ses dalgalarına sahip olduğu için ilk aylarda bebeklerin bu seslerle uykuya daldıkları görülür. Bu açıdan anneler bebekleri uyutmak için bu seslerden yararlanmaktadır.


Bebeğiniz uyurken kendini anne karnındaki gibi güvende hissetmesi ve kolayca uyuyabilmesi için beyaz gürültünün hangi kaynaklardan elde edilebileceğini bilmek oldukça önemlidir. Çünkü white noise olarak bilinen birçok ses vardır.


Fön makinesi sesi, süpürge sesi, dalga sesi, rüzgar sesi, pış pış sesi bu tür sesler arasında yer alır. Birbirini tekrarlayan bu sesler hem beyaz gürültü gibi uğultuya sebep olması ile bebeklere anne karnındaki huzurlu ortamı sağlayarak onların uyumalarına yardımcı olur. Bunlar dış sesleri engelleyerek bebeklerin uykularının bölünmemesini sağlamaktadır.


- Sakinleştirici özelliği ile bebeklerde meydana gelen kolik sorununda kullanılabilmektedir. Kolik bebeklerde, bu tür seslerin sakinleştirici özelliği ile bebeğinizin gaz kaynaklı sıkıntı ve huzursuzluğunun önüne geçebilirsiniz.


Bu sesler esnasında bebekler dış seslere duyarsız olacağı için bu sesler kullanılarak uyutma düzeninin alışkanlık haline gelmemesi gerekir. Ayrıca beyaz gürültü her bebekte aynı etkiye sahip olmayabilir. Bu açıdan her bebek bu tür sesler ile uyumayabilir ya da sakinleşemeyebilir. Bu durumun göz ardı edilmemesi gerekir.


Ayrıca bebek uyutmakta kullanılan pışpış seslerinin de bir tür beyaz gürültü olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ancak internette bebek uyutan müzikler ya da anne karnındaki ses gibi başlıklarla sunulan her sesin beyaz gürültü olmadığı ve doğru tip beyaz gürültü kullanımının çok önemli olduğu unutulmamalıdır.


Ayrıca çocuk ve yenidoğan hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Vural ile gerçekleştirdiğimiz "Budizzz ve beyaz gürültü bebeklerin uyku sağlığına nasıl etki ediyor?" söyleşimize de göz atabilirsiniz.


Yukarıda da ayrıntılarıyla açıklandığı gibi; yenidoğan bebeklerinize doğru tip beyaz gürültü sesleri dinletmek ve bebeğinizin hak ettiği uygun ortamı sağlamak, onların sağlığı için çok önemlidir.


Beyaz gürültü kategorisinin bir diğer bileşeni olan süpürge sesi de ebeveynler tarafından çok kullanılmaktadır. Ancak elektrikli süpürge sesinin, bebeğinizin rahatlıkla uykuya dalmasına yardımcı olmakla beraber; portatif olmayışı ve ses düzeyinin ayarlanamıyor oluşu, sorun teşkil etmektedir. Bebeğini beyaz gürültünün bir diğer formu olan süpürge sesiyle uyutmaya alışan ebeveynler, özellikle seyahat durumlarında, bebeklerde huzursuzluk ve uyku düzeninde bozulma gibi sorunlar yaşamaktadır. Ancak hem yüksek ses düzeyinden bebeklerinizi korumak hem de seyahat zamanlarınızda kullanmak için Budizzz uyku arkadaşını edinmenizi ve içindeki beyaz gürültü seslerinden faydalanmanızı da öneriyoruz.


Anneannelerimizin bizi uyuturken pışpışladığını hepiniz hatırlarsınız. İç güdüsel olarak senelerce kullanılan ve gelenekselleşen pışpış sesinin de aslında bir beyaz gürültü türü olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu sebeple, Budizzz'i geliştirirken bebekleri sakinleştirdiği ve uykuya dalmalarını kolaylaştırdığı bilimsel olarak kanıtlanan beyaz gürültü seslerinin yanı sıra anneannelerimizden bize miras kalan pışpış sesini de kullandık. Pışpış sesi de tıpkı diğer beyaz gürültü sesleri gibi bebeklere anne karnındaki huzurlu ortamı hatırlatarak, uyumalarını kolaylaştırmakta ve dış sesleri maskeleyerek bebeklerin uykularının bölünmesini engellemektedir. Siz de bebeğinizi uyutmak için pışpın gücünden gönül rahatlığıyla faydalanabilirsiniz. Ancak eğer bebeğiniz uykuya dalarken, kahvenizi yudumlamak ve kendinize vakit ayırmak isterseniz, Budizzz uyku arkadaşından da edinebilirsiniz. Böylece Budizzz, sizin yerinize bebeğinizi pışpışlayarak tatlı uykulara dalmasını sağlar.


Bebekleri uyutmak için kullanılan ninni ezgileri dünyanın her yerinde ve her kültürde karşımıza çıkmaktadır. Bu seslerin genel özelliği, yöresel ezgileri barındırmasının yanı sıra bu seslerin belli bir ritim içinde tekrar etmesidir. Birbirini tekrarlayan bu sesler hem beyaz gürültü gibi uğultulara olan benzerliği hem de sakinleştirici özellikleri sayesinde bebeklerin kolayca uykuya dalmalarını sağlar. Ancak, ninni seslerinin maskeleme özelliği yoktur; bu sebeple, bebekleri uyutsa dahi dış sesleri bloke ederek yeniden uyanmamalarını sağlayamaz. Ancak Budizzz uyku arkadaşını edinerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz çünkü Budizzz uyku arkadaşı ninni sesinin yanı sıra 5 farklı beyaz gürültü sesi de barındırmaktadır. Böylece bebeğinizi ninni sesiyle uyuttuktan sonra, beyaz gürültü seslerini açabilir ve bebeğinizin kardeş sesi ya da komşu gürültüsü tarafından uyandırılmasını engelleyebilirsiniz.


İçinde beyaz gürültü aleti bulunan ve huzur vermesi, odaklanmayı kolaylaştırması ya da bebeklerin kolayca uykuya dalması ve uyku düzeninin oturması amaçlı kullanılan oyuncaklara beyaz gürültü oyuncağı adı verilir. Bu oyuncakların ses seviyelerinin uzun süreli kullanıma uygun olması ve doğru tip beyaz gürültü içermesi, kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli kriterlerdir. Buradan hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabileceğiniz Budizzz uyku arkadaşı, doğumdan yetişkinliğe kadar her yaşta insanın kullanımına uygun olan doktor onaylı ve güvenilir bir beyaz gürültü oyuncağı örneğidir. İçindeki akıllı ağlama sensörlü cihaz; anne karnı ambiyansı, kalp atışı sesi, deniz dalgaları, saç kurutma makinesi, pışpış ve ninni sesi olmak üzere 6 farklı ses barındırmaktadır ve hem beyaz gürültü dinlemek isteyen yetişkinlerin hem de bebeklerin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanmıştır.


Doğru kullanılan beyaz gürültünün ne yetişkinlere ne de bebeklere hiçbir zararı bulunmamaktadır. Aksine yapılan çalışmalar, beyaz gürültünün bebeklerin kolay uykuya dalması, sağlıkları için gerekli olan uyku düzenini kısa sürede oturtması ve sakinleşmesi için çok yararlı olduğunu göstermektedir. Önemli olan doğru tip beyaz gürültünün, doğru desibel aralığında kullanılmasıdır. Örneğin; 75 desibel üzerinde beyaz gürültü dinletmek, bebeğinizin işitsel sağlığını olumsuz etkileyebilir, bu yüzden 50 desibeli geçmeyecek şekilde kullanılması en sağlıklısıdır. Bu ve benzeri olumsuzlukların önüne geçmek ve beyaz gürültünün avantajlarından yararlanabilmek için Budizzz gibi doktor onaylı beyaz gürültü cihazlarını kullanmanız önemlidir. Ayrıntılı bilgi için yenidoğan ve çocuk hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Vural ile bebeklerde beyaz gürültü kullanımı ve sağlık üzerine gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okumanızı tavsiye ederiz.


Bebeğinizin ilk kalp atışlarını dinlerken kalp sesine eşlik ettiğini duyduğunuz uğultuya, yani anne karnı ambiyansına en yakın sesler bebekler için kullanabileceğiniz beyaz gürültü sesleridir. En bilinen beyaz gürültü sesleri; saç kurutma makinesi sesi, elektrik süpürgesi sesi, çamaşır makinesi sesi gibi mekanik seslerin yanı sıra deniz dalgaları, şelale, yağmur gibi doğada tekrar eden seslerdir. Ayrıca, gelenekselleşmiş 'pışpış' da bir tür beyaz gürültüdür.


Saç kurutma makinesi, vantilatör, elektrik süpürgesi gibi sesler ile rüzgar, şelale, dalga gibi sesler bu özelliğe sahiptir. Bebeğin anne karnında duyduğu ses beyaz gürültü olduğundan, bebeklerin sakinleştirilmesinde (özellikle kolik bebeklerin sakinleşmesinde oldukça yararlı olduğu gözlemleniyor.) bu seslerden faydalanılır. Beyaz ses yalnızca bebeklerde değil yetişkin kişiler için de faydalıdır. Hatta hayvanlarda özellikle köpeklerde sakinleştirici etkisi olduğu söyleniyor.


Beyaz gürültü özellikle son dönemlerde anne babaların bebeklerini sakinleştirmek ve uyutmak için oldukça sık başvurduğu yöntemlerden birisi olmaya başladı. Beyaz gürültü sayesinde bebekler daha sakin oluyorlar ve uykuya geçişleri kolaylaşıyor, aileler de bir nebze de olsa rahat edebilmek ve bebeklerini rahatlatabilmek amacıyla bu sesleri içeren ürünlere başvuruyorlar. Peki, oldukça sık tercih edilen beyaz gürültünün yenidoğan bebeklerde işitme sorunları oluşturma gibi bir ihtimali var mıdır?


İşitme sorunlarına yol açtığı söylentilerinden bahsetmeden önce beyaz gürültü hakkında bahsedilmesi gereken bir nokta daha var aslında. Beyaz gürültü bebeğin kendini güvende hissetmesine yardımcı oluyor ve bebek yapay bir güven unsuru ile sakinleşiyor. Fakat uzun süreli kullanımda bebeğin bu seslere bağımlı olabileceğinin de göz önünde bulundurulmasında fayda vardır. Bu bağımlılık bebeğinizin ileride yetişkinlik döneminde televizyon sesi gibi sesler olmadan uyuyamayan bir birey olmasına sebep olabilir. Beyaz gürültü içeren ürünlerin kullanma kılavuzunda yer alan, ürünü kullanmayı bırakmak istendiğinde birden değil yavaş yavaş kesilmesi ve kullanım süresinin azaltılması gerektiği yönündeki uyarılar ise beyaz gürültünün bağımlılık yaptığının belki de en önemli kanıtıdır. 041b061a72


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...

Members

 • Denise Rowe
 • Gabi Szoke
  Gabi Szoke
 • Tinga Fonmat
  Tinga Fonmat
 • Riva Motwani
  Riva Motwani
 • Fawad Amaro
  Fawad Amaro
bottom of page